Dr. Ragıp Atakan Al

Dr. Ragıp Atakan AL Perinatoloji yandal uzmanı ve kadın hastalıkları ve doğum profesörüdür. 2006 yılından beri Atatürk üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde çalışmaktadır.

 Dr. Ragıp Atakan AL 1986 yılında Erzurum Atatürk Lisesinden, 1993 yılında Hacettepe Tıp Fakültesinden mezun oldu. Kadın Hastalıkları ve Doğum eğitimini Hacettepe Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümünde yaptı ve 2000 yılında uzman oldu. 2010 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Doçenti 2015 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum profesörü oldu.
İhtisas sonrası Etlik Zübeyde Hanım Doğumevinde jinekolojik kanserler ve sonra riskli gebelik üzerine çalıştı. 2009-2010 yıllarında Londra’da Dr. Julene Carvalho’nun yanında Royal Brompton ve St Georgies Hastanelerinde  Fetal Kardiyoloji eğitimi aldı. 2010 yılında kısa bir süre King’s College’da Prof.Dr.Lindsay Allan ile birlikte Fetal Kardiyoloji çalıştı. 2010 yılında Perinatoloji yan dalında diploması aldı. 2016 yılında IVF (tüp bebek) sertifikası aldı.
Dr. Ragıp Atakan AL uzmanlık alanı olan kadın hastalıkları içerisinde özellikle üreme sağlığı-infertilite ve  maternal-fetal tıp ile uğraşmaktadır. Bu bağlamda geniş bir ilgi alanı mevcut olup, üremeye yardımcı yöntemler, tüp bebek, prenatal tanı (ayrıntılı ultrasonografi, Down Sendromu taraması ve tanısı), fetal invazif girişimler (amniyosentez, CVS, fetal kan örneği alınması, fetal kan nakli), fetal kardiyoloji, fetal gelişme geriliği ve fetal Doppler ile ilgilenmektedir.

Kalıtsal kalp hastalıklarının doğumdan önce yakalanabilmesi için, kadın doğum gebelere ultrasonografi yapan hekimlere  normal ve anormal bebek kalbinin görüntülenmesi ile ilgili eğitim vermektedir.

SERTİFİKALAR

  • Üremeye Yardımcı Teknikler (IVF) Klinisyen Sertifikası (Ankara, 2016)
  • Perinatoloji yandal uzmanlığı
  • Fetal kardiyoloji (Fellow in fetal cardiology, Royal Brompton Hospital, Londra,2010)
  • Laparoskopi Sertifikası (Hacettepe Üniversitesi  Tıp Fakültesi, 2000)
  • Obstetrik Ultrason Sertifikası (Hacettepe Üniversitesi tıp fakültesi 2000)